Çelik Kapı

Yangına Dayanıklı Kapı Nedir?

Yangına Dayanıklı Kapı Nedir?

Yaşamakta olduğumuz mekanlarda ortaya çıkabilecek olan yangın, mal ve can kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle yaşanabilecek yangın anında kapı, hayat kurtarmak konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle yangından korunma amacıyla özel olarak tasarlanan çelik kapılar kullanılmaktadır. Bu özel yangına dayanıklı kapı sayesinde geçici süreliğine de olsa ateş ile güvenli bölge arasında sağlam bir bariyer de oluşturulmuş olur. Yangına dayanıklı kapı, belli standartlara bağlı olarak yapımında birçok güvenilir malzemenin olduğu kompleks ürün olarak yaşam alanlarımızı yangına karşı daha güvenli hale getirmektedir. Yangına dayanıklı kapı veya yangına dayanıklı çelik kapı modelleri genel olarak yangın anı için 60 dakikaya kadar sürecek dayanıklılığa sahip olmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapı Modelleri

Yangına dayanıklı kapı imalatı esnasında; kapı kanadı, kapı kasası, cam üniteler, metal ve fitil gibi malzemeler özenli biçimde seçilir ve üretime geçilir. Doğru malzeme seçimi ve bu malzemelerin uygun biçimde birleştirilmesi, yangına dayanıklı kapı oluşturulmasında oldukça önemlidir. Yangının daha fazla yayılmasını önleyecek, kurtarma ekiplerine zaman kazandıracak, can ve mal kayıplarının önüne geçmeye yardımcı olacak olan yangına dayanıklı kapı modelleri; standart çelik kapı ölçüleriyle yüksek kalitede üretilmektedir. Ev, villa, apartman dairesi gibi yaşam alanları yanında işyerleri, ofis, hastane gibi ticari faaliyetlerin sürdürüldüğü alanlarda da yangına dayanıklı kapı kullanımının belli standartlara uygun biçimde düzenlendiği unutulmamalıdır. Üretimi yapılacak olan yangına dayanıklı kapı modeli için, kullanım alanına bağlı olan bu standartlar göz önünde tutulmalıdır.

Güvenli ve şık bir yangına dayanıklı kapı kullanmanız için uzmanlığını gösteren Karbağ Çelik Kapı, kaliteli malzeme seçiminden üretim aşamasına kadar size doğru ürüne ulaşmanızda destek verir. Bu kapılar için dumanların içeriye sızmasını önlemek için boşluk kapatıcı profiller, paslanmayı önlemek için sıvı haldeki çinkoya batırılan galvanize işlemi uygulanması, kapı eşiklerinin de yangına dayanıklı olması için alüminyum, demir ya da çelik kullanımı gibi detaylar atlanmaz.

Yangına Dayanıklı Kapıların Özellikleri

Karbağ Çelik Kapı yangına dayanıklı kapı modellerinde şu özellikler bulunmaktadır:

  • Karbağ kalitesini yansıtan yangına dayanıklı kapı modellerinde Türkiye’nin yangına dayanıklı ilk daire çelik kapısı ile tanışacaksınız.
  • Özenli biçimde üretimi yapılan yangına dayanıklı kap modelleri için, yan kasa genişlikleri 50 mm – 750 mm ölçüleri kullanılır
  • Üst kasa genişliği için 60-500mm arasına çeşitler bulunur.
  • Daha güvenli olması için ise yangına dayanıklı kapı modelleri kapı kanadı kalınlığında en az 60 mm ölçülere dikkat edilir.
  • Daha güvenli bir yangına dayanıklı kapı kullanımı için çok katmanlı yapısı ve fitilleri yüksek ses yalıtımı sağlamaktadır.
  • Yangın anında yanmaya karşı dayanıklılık için sertifikalı camlar, yangına dayanıklı kapı modellerinde kullanılır. Aynı zamanda bu kapılarda, cam çerçevelerde genleşebilen fitiller kullanılmaktadır.
  • Tüm yangına dayanıklı kapı modellerinde güçlendirici plakaları bulabilirsiniz ve üzerinde de tanıtım levhasını görebilirsiniz.

Üzerindeki özel etikette geçen maddeler

Karbağ yangına dayanıklı kapı modellerini incelediğinizde, üzerinde bulunan etiket ile birçok bilgiye ulaşabilirsiniz . Yangına dayanıklı kapı modeli etiket bilgilerinde; ürünün yangına dayanma süresi, yangına dayanıklı kapı üreticisi, 5cm taşyünü, 2 kat seramik, yanmaz fitil, yanmaz kanat bilgilerinin detaylarını göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir